Ürün İade:

İadesi kabul edilen ürünler için ( iadesi kabul edilmeyen ürünler aşağıda listelenmiştir ), ürünü kutusu ve eğer ödeme yönteminiz havale ise "Banka Hesap Bilgilerinizin" yazılı olduğu bir pusula ile bize geri gönderiniz.

Ürün elimize ulaştığında ürün bedeli ( taşıma bedeli hariç ) tarafınıza iade edilecektir.

 

İadesi kabul edilmeyen ürünler ( üretici hatası hariç ):

  • Kişiye Özel Ürünler
  • Tekstil Ürünleri ( hijyen dolayısıyla )
  • Elektronik ürünler.

 

Sipariş iptali için:

Siparişiniz henüz hazırlanmamış ise; bizimle irtibata geçerek siparişinizi iptal edebilirsiniz, eğer hazırlanmaya başlamışsa iptal edilemez. Siparişiniz kargoya verilmiş ise iptal edilemez.

 

Hatalı Olduğu İddia Edilen Ürünler

Eğer ürünün hatalı yada siparişinizden farklı olduğunu düşünüyorsanız öncelikle ürün resimleriyle ve düşüncelerinizle birlikte destek@kisiyeozel-hediye.com adresine yazılı olarak müracaat ediyorsunuz. İlgili arkadaşlarımız yapmanız gerekenleri size yazılı olarak geri dönüş yaparak bildiriyorlar.

Teslim almış oldığunuz ürünler için telefonla iptal yada iade yaptırmaya çalışmayınız, zira ürün resimleri ve detaylar olmadan telefonla bu işlemler yapılamaz.

Paketlerinizi teslim aldıktan sonra kargo görevlisinin yanında açarak kontrol ediniz. Kırık, yamuk vs. gibi durum söz konusuysa kuryeye tutanak tutturmak suretiyle bize yazılı başvuru yapınız. Kırık vs. çıkan paketleri bize geri göndermeyiniz, kırık ürün için ekstra ödeme yapmamız size bir yarar sağlamayacaktır. Aksine paket teslim alınmayacak ve sorumluluğu size ait olacaktır.

 

Önemli Not:  

Kişiye özel ürünlerin imalatı tamamlandıktan sonra üretici hatası olmadığı taktirde iptali ya da iadesi mümkün değildir.

Bizden onay almadan ürünü kargo ile bize geri göndermeyiniz. Bu tip gönderilen ürünler kesinlikle kabul edilmeyecektir.